גמילה מסמים

איך נמצא מרכז גמילה מסמים

אדם נדרש בהרבה מאד עוצמה וכוחות נפשיים בכדיי להודות בהתמכרות כלשהי, קטנה או גדולה. היות והתמכרות לרוב מכבה בדיוק את היצרים החזקים הללו, חשוב לדעת כיצד לזהות התמכרות ולמי לגשת על מנת לבקש עזרה, הסברה וסיוע. 

התמכרות לסמים היא אחת הנפוצות ביותר וצברה תאוצה אי שם בשנות ה-80 והיוותה למגיפה לכל דבר. כיום קיימים אין ספור מרכזי סיוע וגמילה מסמים, כמו גם פעילות משטרתית רחבה למיגור התפוצה של החומרים. 

התמכרויות קשות יותר לרוב דורשות גמילה במרכז מסודר, לאורך זמן ותחת פיקוח. אבל איך נעשה את הצעד הראשון לעבר החלטה זו ואיך נדע למי לגשת?

מהי התמכרות

התמכרות היא הפרעה בריאותית הנחשבת למחלה. אדם מכור לרוב אינו יכול לחדול משימוש בחומר כלשהו, דוגמת אלכוהול, סמים ועוד.

התמכרות לסמים קשים, כמו קוקאין וקראק, היא בין הנפוצות והקטלניות ביותר. שימוש בחומרים אלו עושה נזק כמעט בלתי הפיך לגופו ומוחו של האדם ובקצב מאד מהיר. בחומרים אלו רכיבים שהם ממכרים מטבעם ומשבשים את אופן התנהגותו של המכור.

אם כן, גמילה מסמים היא לא פשוטה, מצריכה הרבה כוח ולפעמים סבל, אך היא אפשרית ולגמרי בהישג יד.

איך עובדת גמילה מסמים

גמילה מסמים היא לרוב הכי יעילה במסגרת מרכז גמילה ושיקום. במהלך הגמילה האדם שוהה במרכז ואינו יוצא מחוצה לו, עובר טיפולים פסיכולוגיים, מפגשים עם מכורים, מקבל תרופות ייעודיות בהתאם למצבו הפיזי ועוד.

במהלך השיקום נהוג לצפות עליות ומורדות, אך הליווי המסור של אנשי המקצוע המסייעים בהליך, והרצון של המכור, הופכים את משימת הגמילה לאפשרית, ארוכה ככל שתהיה.

איפה אפשר לבקש עזרה

לא תמיד קל לעשות את הצעד הראשון לעבר גמילה מסמים, ולפעמים קשה לדעת בכלל לאן לפנות. לשם כך הוקם אתר "נגמלים" אשר מטרתו לתת הסברה ראשונית, סיוע ומתן מידע עבור מכורים וקרוביהם. באתר ניתן למצוא מידע נרחב על סוגי התמכרויות, מרכזים, דרכי שיקום וגמילה, ללא כל צורך בהזדהות מצד המתעניינים.

לסיכום

התמכרות לסמים היא הפרעה קשה ולעיתים קטלנית. יחד עם זאת, חשוב לדעת שניתן להיגמל ולהשתקם. לכן מומלץ לגשת לאתר "נגמלים" כדיי לקבל הסברה מקיפה על המצב בו אנו נמצאים, וכיצד אפשר לצאת מהדרך האפלה הזו. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.